Karlovy Vary – 15. 10. 2019

 Olomouc – 21. 10. 2019

Karlovy Vary

15. 10. 2019

Olomouc

21. 10. 2019

anotace akce

Jste pedagog v mateřské, základní nebo střední škole? Metodik prevence nebo nadšený student pedagogické fakulty? Zajímáte se o preventivní aktivity v oblasti bezpečnosti na internetu a bezpečného využívání digitálních technologií ve výuce i mimo ni? Potom je naše konference určena právě vám. V rámci programu se seznámíte s celou řadou preventivních a osvětových aktivit. A nejen to.

Naši řečníci vám ukážou jak s těmito aktivitami pracovat ve třídě. Těšit se můžete na E-bezpečí a program O2 Chytrá škola, knihu Online zoo od CZ.NIC nebo třeba on-line kurz pro žáky s názvem Digitální stopa, který pro vás připravil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Nezáleží na tom, odkud pocházíte nebo kde právě pracujete/studujete. Na výběr máte hned ze dvou míst a termínů konání. Konference v Karlových Varech se koná pod záštitou hejtmanky Karlovarského kraje paní Jany Mračkové Vildumetzové.

Program

8:30 – 9:00 Registrace

9:00 – 9:30 Zahájení a úvodní proslov

9:30 – 10:00 Čestný host

L

Karlovy Vary
Vít Klusák

Režisér dokumentárního snímku V síti promluví o jednom z nejdiskutovanějších filmů v České republice. Filmu, který otevřeně poukázal na téma sexuálních predátorů na českém internetu.

L

Olomouc
Markéta Oddfish Nešlehová

Režisérka, dokumentaristka a scénáristka představí „dokuthriller“ Jak šla Viki do online světa. Dokument, který zrcadlí osobní zkušenost rodiče dospívajícího dítěte ve světě digitálních technologií.

L

10:00 – 10:30 Petr Výtržný, komiksový influencer
David Kudrna/NÚKIB

Jak bychom mohli učit žáky bezpečnému chování na internetu tak, aby je to bavilo? Jedna z cest může vést přes komiksy, chaty a interaktivitu. Představím zcela nový on-line kurz „Digitální stopa“ pro žáky 2. stupňů ZŠ, ukážu, jak tento on-line kurz využít ve výuce a předám zkušenosti z pilotního testování v terénu.

10:30 – 10:45 #Voraz_plac

Nedílnou součástí každé konference je prostor pro oddych, občerstvení diskuzi a síťování. Využijte tento čas maximálně efektivně a nezapomeňte navštívit doprovodné stánky.

L

10:45 – 11:15 Mediální vzdělávání JSNS
Ester Valchařová Pěkná, Karel Strachota/ Jeden svět na školách

Ananas na pizzu nepatří. Fakt, nebo názor? Zástupci programu Jeden svět na školách představí ukázku práce se vzdělávacím pořadem Kovyho mediální ring.

L

11:15 – 12:15 Efektivní metody zapojení problematiky online
bezpečnosti do výuky na ZŠ a O2 Chytrá škola

Kamil Kopecký, René Szotkowski/ E-bezpečí

Příspěvek se zaměřuje na různé možnosti, jak lze problematiku vzdělávání a prevence v oblasti online bezpečnosti integrovat do výuky v prostředí základních škol a také do domácí přípravy. V rámci přednášky se zaměříme na různé druhy aktivit umožňujících pozitivně ovlivňovat postoje dětí a vést je k bezpečnému a smysluplnému využívání ICT. Součástí přednášky bude také představení metodik a dalších materiálů pro učitele a rodiče, které vznikly v rámci komplexního projektu O2 Chytrá škola. Program O2 Chytrá škola pomáhá především pedagogům, ale i dětem a rodičům lépe se zorientovat v příležitostech i nástrahách digitálního světa. Součástí programu je vzdělávací portál a grantový program pro základní školy. Na veřejném portále www.o2chytraskola.cz najdete komplexní užitečné informace o bezpečném zacházení s internetem a digitálními technologiemi i konkrétní tipy, jak o nich mluvit s dětmi. Provede vás všemi oblastmi digitálního světa od zabezpečení dat až po způsoby mediální manipulace. Najdete na něm články, videa i kvízy vhodné pro širokou veřejnost a užitečné infolisty a metodické náměty na výukové aktivity určené pro učitele. Grantová výzva Nadace O2 pro školní rok 2019/20 byla určena pro základní školy z celé České republiky bez ohledu na zřizovatele. V rámci programu školy žádaly o podporu na projekty zaměřené na oblast digitální gramotnosti: bezpečí na internetu a mediální gramotnost. Cílovou skupinou plánovaných aktivit a osvěty ze strany základních škol jsou děti a mládež, učitelé a rodiče. Nové kolo grantové výzvy bude vyhlášeno opět na jaře 2020 pro školní rok 2020/2021.

12:15 – 13:00 #Voraz_plac

Nedílnou součástí každé konference je prostor pro oddych, občerstvení, diskuzi a síťování. Využijte tento čas maximálně efektivně a nezapomeňte navštívit doprovodné stánky.

L

13:00 – 13:30 Hravé vzdělávání nejmenších
Michala Radotínská, Jiří Průša/ CZ.NIC

V rámci příspěvku se zaměříme na knihu ON-LINE ZOO, se kterou jezdíme po školách a knihovnách v České republice a povídáme si se žáky 1. – 3. tříd o tom, jak předejít závislosti na informačních technologiích, kterak se bránit kyberšikaně, proč si dát pozor na záludné groomery, jak je důležité číst informace objevující se v aplikacích a v neposlední řadě, proč nepořizovat citlivé fotografie. Ke knize postupně vznikají i doprovodné materiály jako jsou omalovánky, metodická příručka pro učitele a pracovní listy pro děti, které bychom na konferenci rádi předvedli spolu s doporučením, jak s nimi pracovat ve výuce. Představíme i pexeso, jež jsme vytvořili za účelem seznámení žáků prvního stupně s obecnými pojmy z kyberbezpečnosti.

L

13:30 – 14:00 3D tisk ve vzdělávání – bezpečně, efektivně a smysluplně
Petr Šťastný/ Y Soft
Lukáš Procházka/ Střední průmyslová škola na Proseku

Y Soft se dlouhodobě snaží usnadnit školám zapojení 3D tisku do výuky. Naše řešení pro 3D tisk YSoft be3D eDee odpovídá na všechny klíčové požadavky: bezpečnost, jednoduchost, ucelenou správu a případné zpoplatnění tisku. Depozitář učebních materiálů be3D Academy vznikl na základě zpětné vazby od učitelů a ještě více usnadňuje integraci technologie 3D tisku do výukových plánů českých škol. Díky intenzivnímu výzkumu, který zahrnoval většinu typů škol, se nám podařilo přesněji určit, jak má takový obsah vypadat, aby byl použitelný v praxi. Efektivní využití 3D tiskáren ve výuce může mít mnoho podob, které si postupně představíme. Třeba mezi nimi naleznete inspiraci i pro Vaši školu.

L

14:00 – 14:30 Jeden za všechny, všichni za jednoho!
Lucie Kosová/NÚKIB
Roman Kohout/ Internetem bezpečně

Cílem příspěvku je poukázat na odlišnost prevence, intervence a jejich vzájemného vztahu. Účastníci se seznámí s efektivními postupy jednání v případě, že se v roli pedagoga setkají s rizikovým jevem v prostředí internetu. Představíme si roli multidisciplinárního týmu a funkci jeho jednotlivých členů. V neposlední řadě se zaměříme také na situace, kdy se z rizikového jevu stane protiprávní jednání. Příspěvek je založen na příkladech, kazuistikách a zkušenostech z praxe.

L

14:30 – 15:00 Středoškolská soutěž v kybernetické bezpečnosti
Karel Macek, Miroslav Nečas/ Česká pobočka AFCEA

Rostoucí potřeba profesionálů v oblasti bezpečnosti IT je obecný problém a proto mnoho zemí začalo s pořádáním národních soutěží v kybernetické bezpečnosti, které se zaměřují na studenty středních a vysokých škol. Cíle těchto soutěží jsou jasné – najít kybernetické talenty, povzbudit mladé lidi v zájmu o oblast kybernetické bezpečnosti a propojit tyto zájemce s bezpečnostními komunitami v rámci jednotlivých států.

Karlovy Vary – 15. 10. 2019

Kontaktní e-mail

p.sobkova@nukib.cz

Termín konání

15. 10. 2019

Místo konání

Krajská knihovna Karlovy Vary

Závodní 378/84,

Karlovy Vary

360 06

Parkování

Krajská knihovna disponuje vlastním malým parkovištěm, v případě nedostatku volných míst bude možné zaparkovat na parkovištích přilehlých budov Krajského úřadu či Domu služeb.

Městská hromadná doprava

Před budovou Krajské knihovny stojí zastávka Krajský úřad, které obsluhují linky č. 1 a 16. Jízdní řády naleznete ve službě IDOS, kterou si můžete jako mobilní aplikaci stáhnout i do svého chytrého telefonu. Jízdenky je možné zakoupit v prodejních automatech Dopravního podniku Karlovy Vary nebo v trafikách. Prodejních míst je v Karlových Varech málo, proto je nejlepší si jízdenku koupit přes SMS. Informace, jak při nákupu postupovat naleznete zde.

Ubytování

V blízkosti Krajské knihovny (do 10 minut chůze) se nacházejí následující možnosti ubytování:

Spa Hotel MILLENIUM Karlovy Vary nabízí ubytování v apartmánech s vlastním sociálním zařízením. Hotel disponuje vlastní restaurací, koupelným a wellness centrem, nabízí snídani i možnost parkovat. Hotel má bezbariérový přístup. Více informací naleznete na oficiálních stránkách hotelu.

Apartmany Dvory nabízejí ubytování v pokojích s kuchyňkou. V prostorách Apartmánů Dvory se nenachází restaurace a není zde podávaná snídaně. Před hotelem je možnost parkovat. Více informací naleznete na profilu penzionu na Booking.com.

Záboj restaurant nabízí jednoduché ubytování v penzionu. Penzion disponuje vlastní restaurací a servíruje snídani. Před penzionem je možnost parkovat. Penzion se nachází v blízkosti vlakové stanice Doubí u Karlových Varů. Více informací naleznete na profilu penzionu na Booking.com.

Výše uvedené hotely jako i další možnosti ubytování naleznete i na Booking.com nebo Hotels.com.

OLOMOUC – 21. 10. 2019

Kontaktní e-mail

p.sobkova@nukib.cz

Termín konání

21. 10. 2019

Místo konání

Pedagogická fakulta, Palackého univerzita v Olomouci

Žižkovo nám. 951/5,

Olomouc

779 00

Parkování

Budova Pedagogické fakulty se nachází v centru města, proto může být parkování obtížné. Menší parkoviště se nachází oproti fakultě, lze se na nej dostat z ulice Husova. V Olomouci platí od 24. 4. 2019 nové nařízení o parkování, proto jestli se chcete pohybovat po centru autem, bude dobré se s novými pravidly seznámit. Parkoviště na Husové do zóny zpoplatněných ploch nespadá, nachází se těsně za zónou.

Městská hromadná doprava

Před budovou Pedagogické fakulty se nachází zastávka tramvají Žižkovo nám., na které zastavují tramvaje č. 2, 3, 4 a 6. Jízdní řády naleznete ve službě IDOS, kterou si můžete jako mobilní aplikaci stáhnout i do svého chytrého telefonu. Jízdenky je možné zakoupit v prodejních automatech Dopravního podniku města Olomouce nebo v trafikách. Informace, jak postupovat při zakoupení SMS jízdenky naleznete zde.

Ubytování

Pokud chcete přijít do Olomouce už den před festivalem, v blízkosti fakulty směrem do centra se nachází mnoho možností ubytování. Nejblíže k fakultě jsou hotely Hotel Senimo Olomouc a Pension Royal, které jsou vzdálené od budovy fakulty pár minut. Pro více možností a rozmanitější nabídku ubytování v Olomouci klikněte na Booking.com nebo Hotels.com.

Obě akce jsou již plně obsazené. 

rEGISTRACE

5 + 3 =

Na konferenci se registrujte jednotlivě

rEGISTRACE

1 + 4 =

Na konferenci se registrujte jednotlivě

Hlavní partneři

Další partneři

Za web zodpovídá:

ČR-Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Mučednická 1125/31, Brno , 616 00, IČ: 05800226
Datová schránka: ID: zzfnkp3

GDPR © 2019 NÚKIB